Niezwykłe pluszowe ZOO i s-ka. Świetna zabawa i nauka!

Kult Słońca wiecznie żywy 0
Kult Słońca wiecznie żywy

Gdyby nie żółta, świecąca nad naszymi głowami kula gazowa, nie byłoby nas – to więcej niż pewne. Ale to, co zapoczątkowało życie na Ziemi, kiedyś je również zakończy… Na szczęście zanim to nastąpi, mamy przed sobą długie miliony lat. Możemy jeszcze lepiej poznać tajemnice żółtego karła i cieszyć się jego życiodajnymi promieniami.

Według naukowców Słońce, które powstało 4,57 mld lat temu, znajduje się obecnie w najbardziej stabilnej fazie swojej ewolucji. Ma ona trwać jeszcze przez kolejne 4 mld lat. Jednak jak każda gwiazda, Słońce kiedyś zgaśnie. Przypuszcza się, że za ok. 5,4 mld lat rozpocznie proces przekształcania się w czerwonego olbrzyma: zacznie się rozszerzać aż stanie się 200 razy większe niż obecnie. Będzie dostatecznie duże, by pochłonąć najbliższe planety, w tym Ziemię. Gigantyczne i kilka tysięcy razy jaśniejsze spowoduje wyparowanie oceanów i inne katastrofalne zmiany klimatu. To będzie kres życia, jakie znamy.

Słoneczny koniec świata jest nieunikniony, ale póki co niezwykle odległy i trudny do wyobrażenia. Samo Słońce, pomimo wielu badań astronomicznych, nadal jest natomiast pełną sekretów zagadką, które wciąż mamy szansę odkryć.

Jasne jak Słońce

Jak wiele innych zjawisk naturalnych, Słońce było przedmiotem kultu w niemal każdym zakątku świata. Już tysiące lat temu człowiek rozumiał, że ma ono w sobie potężną moc: dawało światłość oraz pozwalało roślinom wzrastać i rodzić obfite plony, które gwarantowały przetrwanie życia. Za ten dar otaczano je wielkim szacunkiem i uważano za boga.

Starożytni Egipcjanie mieli swoje bóstwo solarne Ra (Re), które przedstawiali jako postać z głową sokoła lub jastrzębia i jaśniejącym nad nią słonecznym dyskiem. Boskie Słońce czcili – dość brutalnie i krwawo – Inkowie (bóg Słońca nosił tu imię Inti) i Aztekowie (Huitzilopochtli). Hołd gazowej kuli oddawali ponadto Słowianie (Swaróg), Bałtowie (Saule), Babilończycy (Szamasz), Celtowie (Lugh), Hindusi (Surja, Sawitri), Japończycy (Amaterasu), Arabowie (Hunam), a także Brytyjczycy i Irlandczycy, którzy z myślą o obserwacjach zjawisk słonecznych zbudowali słynny megalit Stonehenge i kopiec Newgrange. Rzymianie wydawali na cześć Słońca święto Sol Invictus, którego początków upatruje się w starszych kultach bliskowschodnich i irańskim mitraizmie.

U Greków rządził z kolei mitologiczny Helios, który poruszał się po niebie rydwanem zaprzężonym w ogniste konie. Bardzo podobnie, choć jako kobieta, Słońce wyglądało w mitologii nordyckiej – Skandynawowie wierzyli, że Sol (lub Sunna), zostanie pożarta tuż przed Ragnarökiem, tożsamym z końcem świata. Skandynawska mitologia niesie przy tym pewną nadzieję: podobno przed wielką bitwą bogów, która zniszczy świat boski i ludzki, bogini Sol wyda na świat córkę, które będzie słońcem w nowym świecie.

Naukowy kult Słońca

Pomimo tego, że obecnie patrzymy na żółtego karła już z czysto naukowej perspektywy, to jego swoisty kult nadal trwa. Dowodem tego jest chociażby Międzynarodowy Dzień Słońca – ustanowiony w 2000 r. przez NASA i ESA, jest obchodzony rokrocznie w marcu. Według innego kalendarza Dzień Słońca przypada natomiast 3 maja. Bez względu na dokładną datę, współczesne fetowanie ku czci Słońca ma na celu upowszechnienie wiedzy o nim i jego wpływie na Ziemię oraz o osiągnięciach w dziedzinie badań heliofizycznych. To dobry czas, by wrzucić na siebie słoneczną koszulkę The Mountain i wyjść w ciepły dzień na spotkanie z tym, od którego wszystko się zaczęło.

 

Zobacz koszulki The Mountain ze Słońcem

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl