Niezwykłe pluszowe ZOO i s-ka. Świetna zabawa i nauka!

Noc Sów? Nie tylko! 0
Noc Sów? Nie tylko!

W dniach 31 marca–2 kwietnia 2017 r. odbędzie się szósta edycja Nocy Sów. To szczególne wydarzenie edukacyjne, organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, pozwala z bliska przyjrzeć się i przysłuchać tym tajemniczym ptakom. W tych dniach niespodziankę dla wszystkich osób zafascynowanych życiem sów ma także KaRoKa.

Z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia, dni pachną już zieleniącymi się roślinami, a noce… Noce mogą okazać się bardziej niezwykłe niż sądzimy!

Początek wiosny to czas wzmożonej aktywności sów. Rozpoczynający się wtedy u nich okres godowy, rozbrzmiewa charakterystycznym pohukiwaniem, od którego włosy (albo i pióra) aż jeżą się na głowie – sowom z podniecenia, innym mieszkańcom lasu i ludziom ze strachu.

Nocny spacer skrajem lasu może okazać się jednak nie tyle przerażający, ile zjawiskowy. A wybrać się na niego może każdy – lokalne wydarzenia będą prowadzone przez Przewodników Nocy Sów (szczegóły akcji, w tym dokładną mapę z lokalizacjami obiektów, gdzie będą prowadzone prelekcje i skąd będą organizowane wyprawy do pobliskiego lasu, można sprawdzić na stronie nocsow.pl).

Nastawcie się na wspólne odkrywanie sowich tajemnic – mocy ich hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru... [nocsow.pl]

Dlaczego spośród tylu gatunków ptaków akurat sowy doczekały się swojego święta? Ponieważ od setek lat są uważane za niezwykłe.

Sowa, która żyje w nocy, a ukrywa się w dzień, kojarzy się z ciemnością, nocą, smutkiem, samotnością i śmiercią. W Chinach budzi z kolei nabożny lęk – uchodzi za symbol pioruna, przesilenia letniego, odrodzenia i triumfu światła nad ciemnością. Pierwsi mistycy wierzyli, że sowy mają w oczach świecącą substancję, która rozprasza ciemność i ułatwia widzenie.

Posłuchaj sów!

U Greków sowa była symbolem mądrości i jasnowidzenia. Ptak Ateny stanowił wyobrażenie wiedzy racjonalnej (w przeciwieństwie do wiedzy intuicyjnej, reprezentowanej przez orła), a także wiedzy tajemnej i grozy.

Sowa w średniowieczu (lucyfuga) była uważana za symbol pomocy medycznej, miała być też powiązana z siłami zła, magią i czarownicami (wyobrażano sobie, że czarownice mogą zamieniać się w sowy).

W XV w. zaczęto utożsamiać sowę z kobietą zmarłą w połogu. Już w starożytnej Babilonii nocny krzyk sowy rozumiano jako krzyk kobiety zmarłej w połogu, płaczącej po swym dziecku.

U Słowian sowa była utożsamiana ze strzygą – upiorem wysysającym krew i wyjadającym wnętrzności albo duszą dziecka, urodzonego z zębami i wcześnie zmarłego (nim zostało ochrzczone), przybierającą różne postaci i straszącą ludzi.

Chrześcijaństwo widziało w sowie Chrystusa, który przyszedł, by „zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają” (Łk 1:79).

Niewiele innych ptaków doczekało się tak bogatej symboliki. A jako że sowy są wyjątkowe pod każdym względem: i kulturowym, i biologicznym (uwagę zwracają nie tylko ich wielkie oczy, ale i zdolność obracania głowy i widzenia w polu 360°!), tym bardziej warto je poznać.

Noc Sów 2017 to jedyna taka okazja w roku, kiedy można bez lęku wejść nocą do lasu i poznać sowi świat. Zachwyt nad sowami nie musi jednak kończyć się wraz z finiszem Nocy Sów! Dzięki Ptaszulkom – ofercie specjalnej KaRoKi, pozwalającej zaopatrzyć się w koszulkę The Mountain z sową i pluszową sowę edukacyjną z Wild Republic w promocyjnej cenie – sowy można mieć na co dzień. I zupełnie nie trzeba się ich bać!  

Szczegóły promocji Ptaszulki:
Zestaw: dowolna 1 koszulka dla dzieci The Mountain + 1 ptaszek z głosem Wild Republic = 108 zł.
Cena zestawu przeliczana jest ręcznie, więc nie płać od razu (wybierz zwykły przelew) tylko wpisz w uwagach: PTASZULKA, i w drugim potwierdzeniu otrzymasz poprawna kwotę do zapłaty.
PS
Teraz koszulki dla dzieci są już w promocji, ptaszki również, ale w zestawie oszczędzisz jeszcze kilka złotych - jeśli zechcesz:-).

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl